Mystery Ranch HOT 3 – strzał w 10-tkę.

Jestem użytkownikiem tego plecaka od niemal półtora roku. Przez ten czas, HOT 3 miał okazję sprawdzić się podczas kilku wypraw. Bogatszy o te doświadczenia postaram się treściwie i rzetelnie przedstawić produkt firmy Mystery Ranch.

1 zmniejszony przycięty

Plecak nie jest typowym workiem, wyglądem  przypomina raczej kostkę. Wynika to z usztywnień jakie znajdują się na plecach oraz w kieszeniach bocznych. Dzięki temu przy niecałkowitym wypełnieniu komory głównej, plecak nadal trzyma ,,fason”.  Dodatkowo rozwiązanie to znaczenie ułatwia dostęp do zawartości plecaka i poprawia utrzymanie porządku w ekwipunku.

Wymiary zewnętrzne HOTa wynoszą około 55x40x25cm (szerokość x wysokość x głębokość). Są to wymiary które zakładają maksymalne wypełnienie kieszeni bocznych.  Według specyfikacji zawartej na stronie producenta podane liczby przekładają się na pojemność niecałych 25 l.

Wybierając plecaki mam często problem z przeniesieniem podanych litrów pojemności na realne możliwości załadunkowe. Postanowiłem wykonać zdjęcie obrazujące możliwości załadunkowe „3-ki”.
Jak widać udało mi się do niego zmieścić następujące rzeczy:
– koc piknikowy (nie miałem pod ręką śpiwora, ale gabarytowo to ta sama wielkość)
– Tad Gear Anorak
– Arc’teryx Atom LT
– rękawiczki, czapkę
– apteczkę
– organizer z drobnicą
– gaitersy Otte Gear
– spodnie gore
– zapasowe, awaryjne obuwie + skarpety
– monokular 8×36 Vortex
–  telefon
– dokumenty
– zapomniałem opróżnić frontową kiszeń, a zmieściłem w niej poncho z zestawem linek, ogrzewacze chemiczne oraz zestaw ratunkowy/organizer
– mały Camel 0,7l
– kuchenkę JetBoil
– dodatkową wodę 0,7l
i zostało jeszcze odrobinę miejsca na jedzenie!!

Duże możliwości organizacyjne zostały uzyskane dzięki licznym kieszeniom oraz podziałowi plecaka na kilka niezależnych komór. I tak w plecaku znajdziemy:
Komorę główną, kieszeń frontową, dwie kiszenie boczne zamykane na zamki, dwa worki boczne oraz lid.
Komora główna posiada trzy otwarte przegrody, w tym jedną do przenoszenia wkładu hydracyjnego, pozostałe spełniają zaś funkcję ,,separatorów” ekwipunku. Dodatkowo znajdziemy tu oddzielną kieszeń, która może pełnić funkcję organizera – to dobre miejsce na dokumenty, klucze itp.
Kieszeń fr0ntowa jest podwójnym organizerem. Posiada komorę główną oraz dodatkowy organizer (rozwiązanie bliźniacze do tego z komory głównej).
Kieszenie boczne są niewielkimi przestrzeniami pomiędzy komorą główną a bocznymi workami. Przy pełnym załadunku plecaka niewiele tam zmieścimy (raczej płaskie elementy, mapy, portfel, itp.). Przy luźniejszym zapełnieniu komory głównej udało mi się zmieścić radio wielkości AN/PRC-prc 148 lub podobne.
Worki boczne są otwartymi kieszeniami szybkiego dostępu z  możliwością zaciskania górnej części. Używam ich zazwyczaj jako kieszeni na JetBoila, dodatkową wodę, poncho, jakieś gore itp. Czyli na rzeczy, którym nie straszne są czynniki atmosferyczne.

Lid jest niewielką, jednokomorową kieszenią na podręczne przedmioty.  Nie znajdziecie w niej dodatkowego podziału, przegródek itp. Z drugiej jednak strony, czy jest to potrzebne? Jest to dodatkowa, wydzielona przestrzeń na rzeczy, które musimy mieć zawsze pod ręką, takie jak: czapka, rękawiczki, latarka czy cokolwiek innego. Lid dopinany jest na fastexy, więc jeżeli w danym momencie nie jest potrzebny, to można z niego zrezygnować.

Najbardziej lubię Hota, podobnie jak inne plecaki z firmy Mystery Ranch za system nośny i komfortowe pasy biodrowe. Przetestowałem już plecaki kilku wiodących firm i mogę stwierdzić, że Mystery Ranch, a dokładniej ich system ,,Futura” okazał się najlepszym z jakim miałem do czynienia. Może trudno w to uwierzyć, ale plecaki tej firmy lub inne oparte na tym systemie (np. CamelBack, który wykorzystuje ten system w kilku swoich modelach) ,,same się noszą”.

Dopiero po przejściu 20 kilometrów z obciążeniem 16 kilogramów zaczynamy odczuwać zmęczenie ramion. Długotrwały komfort przy przenoszeniu ciężarów wynika z idealnego połączenia wygodnych pasów nośnych, płyty ,,futura” oraz doskonale wyprofilowanego pasa biodrowego. Plecaki Mystery Ranch są robione na zamówienie. Dzięki temu mamy możliwość świetnego  dopasowania plecaka do swoich warunków fizycznych. Płyta systemu nośnego ma możliwość regulacji w pionie (realnie około 5-7cm), co również przekłada się na lepsze dopasowanie plecaka do sylwetki.

Pas biodrowy, który w tym przypadku w standardzie posiada pasy molle, jest idealnie wyprofilowany i komfortowy. Jednak, co najważniejsze, nie ma tendencji do „pływania” i przesuwania się do góry podczas marszu. Dzięki temu idealnie wspiera system  nośny podczas długich wędrówek.
Mystery Ranch Hot 3 jest ciekawym, praktycznym i bardzo wygodnym rozwiązaniem. Wielkość plecaka daje możliwość zabrania sprzętu na 24 godzinny pobyt w terenie. Dodatkowy atut to pas biodrowy z molle, zwiększający ładowność zestawu poprzez możliwość dopięcia ładownic w tym standardzie.

Polecam ten plecak każdemu. Najwięcej zalet jednak, wydobędzie z tego produktu osoba preferująca górskie wędrówki. Wynika to z konstrukcji plecaka, obniżenia jego środka ciężkości. Osobiście testowałem ten plecak w różnym terenie, przenosząc w nim różne rzeczy i za każdym razem komfort użytkowania rekompensował wydane pieniądze. Mam nadzieję, że powyższy opis okaże się pomocny przy wyborze plecaka na górskie wędrówki.

Kolega Bad Seed może dorzucić coś od siebie, ponieważ miał przyjemność testowania tego plecaka. Co dwie opinie to nie jedna…

Luthor

PS. Badzik jedynie potwierdza powyższe.  Sam testowałem ten plecak w Ojcowskim Parku Narodowym i okolicach, pokonując z nim w trudnym terenie ponad 60 kilometrów.
Bad

~ - autor: tacticalassaultgames w dniu 19 listopada 2012.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: