Surefire SOCOM556-RC Replika HAO

2018-02-22 12.51.35Obok optoelektroniki, tłumik dźwięku to chyba najważniejszy dodatkowy element broni każdego specjalsa. Może nie eliminuje wystrzału tak jak na filmach (chyba, że używają amunicji poddźwiękowej), ale na pewno go ogranicza, a dodatkowo niemal eliminuje płomień wylotowy. Od długiego już czasu CAG, używa tłumików firmy Surefire, która w Polsce znana jest głównie z produkcji świetnych latarek.

Niestety przez lata nie było odpowiedniego produktu do rekonstrukcji. Pojawiały się lepsze i gorsze repliki najbardziej pożądanego przez rekonstruktorów tłumika Surefire SOCOM556-RC(SB). Osobiście „przerobiłem” chyba cztery sztuki i żadna z tych replik nie zbliżyła się nawet do oryginału… aż do dziś…

socom556-rc_2 W końcu na rynku pojawił się ktoś, kto zrobił to bardzo dobrze. HAO bo o nich mowa, znani byli głównie z konwersji HK416 do Systema PTW, ale jak widać nie ograniczyli się wyłącznie do konwersji. Wyprodukowali już całą masę świetnych produktów do PTW i innych replik airsoftowych. Wiem także, że ich produkty znalazły swoje miejsce na prawdziwej broni palnej i są z dużym powodzeniem wykorzystywane od kilku lat. Ponieważ byłem jednym z pierwszych nabywców ich konwersji do PTW, zapowiedź o produkcji tłumika M556-RC dostałem jeszcze na początku ubiegłego roku. Niestety prace z wielu przyczyn, o których możecie przeczytać na The Reptile House przeciągały się, ale w końcu gotowy produkt pojawił się na rynku w styczniu 2018.

back and front

Ponieważ miałem do dyspozycji jeszcze dwa inne tłumiki tego typu (trzeci uległ chyba dezintegracji przy przeprowadzce), postanowiłem zrobić małe ich porównanie. I tak macie przed sobą fotki 3 replik:

  • Samoróbka pewnego brytyjskiego magika o imieniu „Stu” (ogłaszał się często na brytyjskich stronach, gdzie modne było reko SAS/SBS) nie posiadała jeszcze zaciskowego montażu (mam ją ponad 5 lat) i nakręcana była bezpośrednio na lufę zamiast flash hidera. Wykonana z aluminium i malowana proszkowo. Na owe czasy była cholernie drogą, ale jedyną alternatywą na rynku (był jeszcze Dytac, ale sprzedał się na pniu i nigdy więcej nie wznowili licencji).  Waga ok. 200g
  • Angry Gun, jak myślałem przy jego zakupie – świetnie wykonany z systemem zaciskowego montażu i dedykowanym tłumikiem płomienia (niestety nie koszernym pod reko CAG). Malowany proszkowo z wybitymi oznaczeniami oryginału. Wewnątrz plastikowe elementy uniemożliwiały „osmalenie” (rekowicze, wiedzą o czym piszę 🙂 ), by był bardziej zmęczony. Waga ok. 300g
  • HAO – Święty Graal (i nie jest to artykuł sponsorowany 🙂 nawet jeśli kupiłem po taniości 🙂 ) Wykonany w całości ze stali, niemal dokładnie tak jak produkowane są oryginały, pokrycie Cerakote, zamknięcie zaciskowe pod bardzo koszerny tłumik ognia. Wszystkie elementy bazują na oryginalnym Warden’ie Surefire i zwymiarowane są dokładnie, co do części cala zgodnie z oryginalnym SOCOM556-RC(SB). Waga ok. 500g

waga

Zalety tłumika HAO:

  • wykonanie jest bezkonkurencyjne, widać nawet miejsca łączenia materiału jak w oryginale
  • waga zgodna z oryginałem
  • system montażowy i zgodność z real deal tłumikami Surefire (tak już to sprawdziłem)
  • pasujący, koszerny flash hider
  • możliwość „osmalenia”
  • oznaczenia (chociaż według niektórych są zbyt płytkie).

logos and sizing

Wady tłumika HAO:

  • cena i jeszcze raz cena, która niestety jest ponad dwukrotnie wyższa niż Angry Gun i inne alu-repliki na rynku, dodajcie jeszcze sporo na tłumik płomienia, który nie jest w komplecie i robi się grubo
  • niepomalowany pierścień zaciskowy wewnątrz (mimo, że tego praktycznie nie widać, to jednak byłoby miło…
  • głębokość oznaczeń

Poniżej kilka fotek D-Boys z tłumikami Surefire:

tlumiki

Czy warto kupić? Masz gruby portfel? Warto! Nie lubisz kompromisów tak jak ja? Warto! Konfiguracja ta, czyli tłumik dźwięku i tłumik płomienia, to ok 260$ z kosztami wysyłki. Według mnie przynajmniej o 100$ za dużo, ale skoro pierwsza partia wyprzedała się na pniu w pre-orderze, a druga w ciągu dwóch dni, chyba są na to chętni.

 

~ - autor: tacticalassaultgames w dniu 24 lutego 2018.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: